Odkrycie złóż srebra w pobliżu dzisiejszej Kutnej Hory w 1260 roku przyciągnęło ludzi z całej Europy. Górnicy tłumnie przybywali do sennej doliny, przy nowych kopalniach powstawały osady i prowizoryczne kaplice, a na wzgórzu nad rzeką narodziło się miasto. W kolejnym stuleciu stało się ono znaczącym źródłem bogactwa i siły królestwa – konkurowało nawet z Pragą.
Kutná Hora: Miasto srebra to ekonomiczna gra planszowa, w której kierujemy zamożnymi rodzinami posiadającymi wpływy w różnych gildiach. Podczas rozgrywki będziemy wykorzystywać swój majątek, aby rozwijać kopalnie i budować Kutną Horę. W wyniku naszych decyzji miasto będzie się rozrastało, co będzie miało znaczący wpływ na gospodarkę. Aby wygrać, będziemy musieli dostosowywać się do zmian cen i korzystać z nadarzających się okazji.
Na czym to polega?
Rozgrywka jest podzielona na rundy, w ramach których gracze rozgrywają po 3 tury.
W swojej turze wybieramy, które karty akcji z ręki chcemy zagrać. Na każdej z nich znajdują się 2 akcje – musimy wybrać 1 z nich.
Zagranej karty nie można ponownie użyć do końca rundy. Oznacza to, że wybierając daną akcję, tracimy możliwość użycia drugiej połowy karty. Akcje trzeba zatem dobrze planować.
Do wyboru mamy różne rodzaje działań: pracę w kopalni, która zwiększa naszą produkcję rudy, nabywanie praw budowy, rezerwowanie działek i wreszcie wznoszenie rozmaitych rodzajów budynków, z których każdy zapewnia pewne bonusy w grze.
Decyzje podejmowane przez graczy mają bezpośredni wpływ na rozkład cen dóbr, odzwierciedlając dynamikę rynku. Musimy zatem na bieżąco dostosowywać naszą strategię do sytuacji.
W zależności od liczby uczestników gra kończy się po 5 lub 6 rundach. Zwycięzcą zostaje osoba z największą liczbą punktów. Można zdobyć je na bieżąco, pod koniec rund, ale znaczna część jest przydzielana na koniec gry.
Dlaczego pokochasz tę grę?
Ta angażująca, ekonomiczna planszówka eksploruje ciekawy okres w historii Czech. Intensywny rozwój Kutnej Hory stanowi świetne tło dla walki o wpływy w gildiach i maksymalizowanie zysków z wydobycia.
Dynamiczny mechanizm popytu i podaży, odzwierciedlający zmiany cen na rynku surowców, zmusza graczy do ciągłej czujności i jeszcze uważniejszego planowania poszczególnych ruchów.
To pierwsza nowoczesna planszówka, w której użyto materiałów RE-Wood. Ta nowa technologia wykorzystuje odpady drewniane i materiał wiążący z recyklingu do produkcji szczegółowych elementów gier.