24,99 zł
Porusz Umysł Plus Ćwiczenia wzrokowo - słuchowe
Ogólnorozwojowy program komputerowy PORUSZ UMYSŁ narodził się z wiedzy, doświadczeń w pracy i obserwacji rozwoju dzieci. Jest to program komputerowy wspomagający rozwój psychoruchowy dzieci i młodzieży. Kierowany jest do wszystkich w celu podniesienia umiejętności szkolnych, zapobiegania deficytom, osiągania sukcesów, podnoszenia motywacji do zdobywania wiedzy w sposób szybki i trwały. Ćwiczenia i zadania są formą treningu, który wydobywa potencjał intelektualny dziecka i rozwija go wszechstronnie.
Edycja PLUS została wzbogacona o zbiór zeszytów ćwiczeń opracowanych przez mgr Dorotę Rudzińską-Friedel pedagoga i terapeutę, autorkę merytoryczną edukacyjnych programów komputerowych Porusz Umysł oraz Progres. Ćwiczenia stanowią doskonałe rozwinięcie i uzupełnienie zadań zawartych w tych programach.
Ćwiczenia wzrokowo - słuchowe kształtują i rozwijają:
- spostrzegawczość
- rozpoznawanie dźwięków i obrazów
- koncentrację uwagi
- koordynację wzrokowo-ruchową
- pamięć
- wyobraźnię
- orientację w przestrzeni
- sprawność fizyczną
Dodatkowo w programie znajduje się zestaw ćwiczeń ruchowych!
Zastosowanie Program powstał z myślą o zastosowaniu go jako pomocy w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest w szczególności przydatny w przypadkach:
-dzieci z dezintegracją sensoryczną - brak współdziałania wszystkich systemów zmysłowych, powodujący trudności szkolne deficyty, frustracje, brak równowagi emocjonalnej, brak motywacji do nauki
-dzieci z dysleksją
-dzieci nadpobudliwie psychoruchowo
-dzieci z problemami ruchowymi oraz koordynacja wzrokowo-ruchową
-dzieci zdolne mogą dzięki programowi PORUSZ UMYSŁ przyspieszyć tempo nauki
-dorośli uczący się również rozwijają dzięki programowi swoje umiejętności w zakresie szybszego uczenia się, logicznego myślenia, trwałych procesów pamięci.
Deficyty występujące najczęściej u dzieci:
-brak koncentracji uwagi
-brak koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej
-słabe procesy pamięci
-powolny proces przetwarzania informacji
-zaburzona analiza i synteza wzrokowa i słuchowa
-nadpobudliwość psychoruchowa
-brak równowagi emocjonalnej
-brak sukcesów szkolnych – frustracje, brak motywacji do nauki
Powstaje pytanie Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces? - Odpowiedzią jest program - Porusz Umysł!
Do domu i szkoły
Sposób konstrukcji programu zapewnia duży stopień uniwersalności zastosowania. Dzięki temu programu można używać zarówno w domu jak i w placówkach pedagogicznych. W domu dziecko bez trudu poradzi sobie z obsługą programu, a współpraca rodzica, czy opiekuna sprowadzi się do pomocy w trudniejszych ćwiczeniach. W szkołach zaś, rolę opiekuna przejmuje nauczyciel, mogący jednocześnie pracować z całą grupą uczniów. Zastosowane metody Do opracowania programu wykorzystano techniki pracy terapeutycznej oparte na metodach:
Sensorycznej Integracji
Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona
Metody Dobrego Startu
Metody 18 struktur Wyrazowych
Metody relaksacyjne-muzykoterapia
Realizacja ćwiczeń w programie PORUSZ UMYSŁ to trening zmysłowy, logicznego myślenia, pamięci, słowotwórczy.
Zadania wpływają na:
-koncentrację uwagi
-koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową
-spostrzegawczość
-różnicowanie
-analizę i syntezę wzrokowo-słuchową
-procesy logicznego myślenia
-szybkość reakcji na bodźce
-procesy pamięci
-czytanie, pisanie
-liczenie - myślenie matematyczne
-kształtowanie wyobraźni
-procesy słowotwórcze
-rozumienie słyszanego tekstu
-rozumienie czytanego samodzielnie tekstu
Realizacja programu
Sposób realizacji programu (interfejs, komunikacja, udzielanie odpowiedzi, wyniki) dostosowane są też do potrzeb i wymagań dzieci. Wszystkie zadania i ćwiczenia są szczegółowo opisane i omówione. Występujące w programie postacie profesora i jego asystentki
Praca z programem odbywa się w przyjemnej bezstresowej atmosferze. Nowoczesna multimedialna forma realizacji łączy w sobie bogatą zawartość merytoryczną z atrakcyjną zabawą z komputerem. Dziecka nie trzeba zmuszać do wykonywania ćwiczeń – wykonuje je samodzielnie z przyjemnością, ciesząc się z osiąganych postępów.
Konstrukcja Porusz Umysł pozwala też na wspólną zabawę dzieci i rodziców. Takie zachowania pogłębiają więzy rodzinne i najbardziej stymulują do pracy.
Zawartość merytoryczna
Jest dziełem specjalistów zajmujących się w praktyce zagadnieniami rozwoju psychoruchowego dzieci i młodzieży. Wieloletnie doświadczenie osób tworzących program zaowocowało jego uniwersalną konstrukcją, pozwalającą na bezproblemowe zastosowanie go zarówno w warunkach domowych jak i szkolnych.
Rekomendacje
Program PORUSZ UMYSŁ uzyskał bardzo przychylne opinie i rekomendacje środowisk naukowych. Pozytywne opinie wyrazili między innymi: Prof. dr hab. Bronisław Siemieniecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Dr Jolanta Dyrda z Uniwersytetu Gdańskiego Dr W. Loebl z Uniwersytetu Gdańskiego Dr M. Bidzan z Uniwersytetu Gdańskiego
Podsumowanie
Program komputerowy PORUSZ UMYSŁ to wszechstronna i wielopoziomowa pomoc stymulująca rozwój procesów intelektualnych i umysłowych. Prowadząca, poprzez trening, do prawidłowych funkcji nauki i uczenia się.
Jako końcowe podsumowanie przytaczamy fragment recenzji dr Marioli Bidzan:
„Niewątpliwą zaletą tego programu terapeutycznego jest to, że posiada konstrukcję bliską współczesnym dzieciom i młodzieży zainteresowanych technologią informacyjną, stymuluje rozwój różnych funkcji, proponowane ćwiczenia skonstruowane są w sposób uwzględniający najnowsze osiągnięcia psychologii i pedagogiki, są one bardzo różnorodne, niemonotonne. To sprawia, że "Porusz umysł" jest znakomitym programem nie tylko dla osób przejawiających dysfunkcje, ale i dla dzieci bez jakichkolwiek problemów w tym zakresie”.
Wymagania sprzętowe
Niskie i uniwersalne wymagania sprzętowe pozwalają korzystać z programu na praktycznie każdym komputerze typu PC.
Szczegółowe wymagania są następujące: komputer typu PC z procesorem Pentium 200 MHz, system Windows 95, 98, ME, XP, NT, 2000. Vista, 7, 8, 8.1, 10
Opinie o programie
W polskich mediach ukazało się wiele pozytywnych opisów i recenzji programu Porusz Umysł. Zamieszczone zostały one m.in. w pismach: Cybermycha, Enter, Chip, Polityka, PC Format, Enter, PCWK oraz wielu dziennikach i pismach lokalnych.
Poniżej zamieszczamy recenzje, opinie i rekomendacje uzyskane przez Porusz Umysł od wybitnych specjalistów z dziedziny technologii kształcenia, pedagogiki oraz psychologii.
prof. dr hab. Bronisław Siemieniecki Kierownik Zakładu Technologii Kształcenia Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Opinia o programie "Porusz umysł" autorstwa mgr Doroty Rudzińskiej-Friedel i mgr Beaty Grzenkowicz
Program PORUSZ UMYSŁ jest programem komputerowym wspomagającym rozwój psychoruchowy dzieci i młodzieży. Może być wykorzystany do podniesienia umiejętności kształtowanych w trakcie edukacji szkolnej. Rozpiętość możliwości tego programu jest znaczna, ponieważ może być on wykorzystany zarówno do usuwania deficytów w zakresie osiągnięć szkolnych i rozwojowych, jak również do zapobiegania tym niepożądanym zjawiskom.
Od strony dydaktycznej program został dobrze skonstruowany, jego struktura jest przemyślana, sprzyja motywowaniu do działania i poprzez to szybkiemu zdobywaniu wiedzy. Charakter programu, dobór ćwiczeń wskazują, że autorki z dobrym skutkiem korzystają z empirycznych doświadczeń w pracy. Ćwiczenia skonstruowane są w układzie zadanie - wynik, co sprzyja trenowaniu różnych umiejętności intelektualnych.
Program skierowany jest do dzieci:
- z różnymi deficytami:
- brakiem koncentracji uwagi, trudnościami wzrokowo-ruchowo-słuchowymi;
- słabymi procesami pamięci;
- zaburzeniami w zakresie analizy, syntezy wzrokowej i słuchowej;
- trudnościami w przetwarzaniu informacji;
- zdolnych, pragnących doskonalić swoje umiejętności np. przyspieszyć tempo nauki;
- nie odnoszących sukcesów szkolnych, posiadających słabą motywację do nauki.
Program "Porusz umysł" może być także wykorzystany przez dorosłych do zwiększenia szybkości uczenia się oraz rozwoju różnych umiejętności intelektualnych np.: logicznego myślenia.
Analizując przydatność programu w pracy z dziećmi, na uwagę zasługuje wielość wykorzystanych metod terapeutycznych, tj.: sensorycznej integracji, kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona, metody dobrego startu, metody 18 struktur wyrazowych, metody relaksacyjne - muzykoterapia.
Program komputerowy "Porusz umysł" umożliwia pracę na różnych poziomach wiekowych, gdzie każdy poziom ma trzy lub cztery stopnie trudności. Posiada też część poświęconą nauce i część poświęconą zabawie.
Reasumując, program "Porusz umysł" jest bardzo dobrą pomocą dydaktyczno - terapeutyczną przydatną w szkole, placówkach diagnozująco – terapeutycznych oraz do pracy indywidualnej w domu. Gratuluję autorkom pomysłu i opracowania dobrego programu należącego do nielicznych tego typu programów komputerowych wykorzystywanych w Polsce. Gorąco popieram jego rozpowszechnianie w polskiej szkole.
prof. dr hab. Bronisław Siemieniecki KIEROWNIK ZAKŁADU TECHNOLOGII KSZTAŁCENIA